Minnesota Boys High School Hockey
2016 Section Tournaments
           
Section RD TEAM TEAM PS SCORE
1AA Q (8) Dodge County (1) Lakeville North 2 0-12
1AA Q (7) Rochester Century (2) Farmington 2 0-7
1AA Q (6) Rochester Mayo (3) Lakeville South 2 1-7
1AA Q (5) Owatonna (4) Rochester J.M. 2 1-3
1AA S (4) Rochester J.M. (1) Lakeville North 2 1-6
1AA S (3) Lakeville South (2) Farmington 2 3-5
1AA F (2) Farmington (1) Lakeville North 2 6-2
2AA Q (7) Chaska (2) Eden Prairie 2 0-6
2AA Q (6) Shakopee (3) Holy Family 2 0-10
2AA Q (5) Chanhassen (4) Prior Lake 2 1-5
2AA S (4) Prior Lake (1) Minnetonka 2 3-2
2AA S (3) Holy Family (2) Eden Prairie 2 2-4
2AA F (4) Prior Lake (2) Eden Prairie 2 2-4
3AA 1 (10) East Ridge (7) Eagan 2 3-0
3AA 1 (9) Hastings (8) Park (C.G.) 2 3-8
3AA Q (8) Park (C.G.) (1) St Thomas Academy 2 3-6
3AA Q (10) East Ridge (2) Burnsville 2 0-9
3AA Q (6) Apple Valley (3) Rosemount 2 1-7
3AA Q (5) Eastview (4) Bloom Jefferson 2 0-5
3AA S (4) Bloom Jefferson (1) St Thomas Academy 2 3-6
3AA S (3) Rosemount (2) Burnsville 2 1-4
3AA F (2) Burnsville (1) St Thomas Academy 2 7-1
4AA 1 (9) N St Paul (8) Irondale 2 2-9
4AA Q (8) Irondale (1) Stillwater 2 4-7
4AA Q (7) Mounds View (2) Hill-Murray 2 1-4
4AA Q (6) Woodbury (3) Tartan 2 3-1
4AA Q (5) White Bear Lake (4) Roseville 1 4-1
4AA S (5) White Bear Lake (1) Stillwater 2 0-4
4AA S (6) Woodbury (2) Hill-Murray 2 2-5
4AA F (2) Hill-Murray (1) Stillwater 2 0-1
5AA Q (8) Coon Rapids (1) Blaine 2 0-11
5AA Q (7) Osseo (2) Centennial 2 0-5
5AA Q (6) Champlin Park (3) Anoka 2 0-4
5AA Q (5) Spring Lake Park (4) Maple Grove 2 1-6
5AA S (4) Maple Grove (1) Blaine 2 6-3
5AA S (3) Anoka (2) Centennial 2 6-2
5AA F (4) Maple Grove (3) Anoka 1 3-6
6AA Q (8) Holy Angels (1) Benilde-St Margaret's 2 1-6
6AA Q (7) Robb Armstrong/Cooper (2) Wayzata 2 3-9
6AA Q (6) St Louis Park (3) Edina 2 2-7
6AA Q (5) Hopkins (4) Cretin-Derham Hall 2 2-4
6AA S (4) Cretin-Derham Hall (1) Benilde-St Margaret's 2 4-3
6AA S (3) Edina (2) Wayzata 2 3-5
6AA F (4) Cretin-Derham Hall (2) Wayzata 2 1-4
7AA 1 (9) Cambridge (8) St Francis 2 4-3
7AA Q (9) Cambridge (1) Grand Rapids 2 2-10
7AA Q (7) Andover (2) Duluth East 2 1-2
7AA Q (6) Forest Lake (3) Elk River 2 0-7
7AA Q (5) Duluth Marshall (4) Cloquet 2 1-2
7AA S (4) Cloquet (1) Grand Rapids 2 1-5
7AA S (3) Elk River (2) Duluth East 2 3-6
7AA F (2) Duluth East (1) Grand Rapids 2 5-6
8AA Q (7) Buffalo (2) Moorhead 2 0-7
8AA Q (6) Rogers (3) Brainerd 2 4-2
8AA Q (5) Roseau (4) St Michael-Albertville 2 2-5
8AA S (4) St Michael-Albertville (1) Bemidji 2 0-4
8AA S (6) Rogers (2) Moorhead 2 2-4
8AA F (2) Moorhead (1) Bemidji 2 3-4
1A 1 (12) Winona (5) Red Wing 2 0-6
1A 1 (11) Waseca (6) Lesueur 2 1-8
1A 1 (10) Faribault (7) Albert Lea 2 1-9
1A 1 (9) LaCrescent (8) Austin 1 4-2
1A Q (9) LaCrescent (1) Northfield 2 1-7
1A Q (7) Albert Lea (2) Mankato West 2 1-2
1A Q (6) Lesueur (3) Rochester Lourdes 2 3-2
1A Q (5) Red Wing (4) Mankato East 2 0-5
1A S (4) Mankato East (1) Northfield 2 0-6
1A S (6) Lesueur (2) Mankato West 2 1-5
1A F (2) Mankato West (1) Northfield 2 1-0
2A 1 (10) Providence Academy (7) Minneapolis 2 5-7
2A 1 (9) Mound-Westonka (8) Bloom. Kennedy 2 2-1
2A Q (9) Mound-Westonka (1) Breck 2 2-12
2A Q (7) Minneapolis (2) Delano 2 1-6
2A Q (6) Waconia (3) Orono 2 4-5
2A Q (5) New Prague (4) Blake 2 0-1
2A S (4) Blake (1) Breck 2 0-4
2A S (3) Orono (2) Delano 2 0-4
2A F (2) Delano (1) Breck 2 3-5
3A 1 (11) Worthington (6) Willmar 2 0-12
3A 1 (10) Morris-Benson (7) Marshall 2 0-10
3A 1 (9) Fairmont (8) Windom 2 3-4
3A Q (8) Windom (1) Luverne 2 0-15
3A Q (7) Marshall (2) Litchfield 2 5-6
3A Q (6) Willmar (3) Hutchinson 2 2-4
3A Q (5) New Ulm (4) Redwood Valley 2 5-4
3A S (5) New Ulm (1) Luverne 2 0-10
3A S (3) Hutchinson (2) Litchfield 2 4-5
3A F (2) Litchfield (1) Luverne 2 7-6
4A 1 (10) St Paul Highland Park (7) Henry Sibley 2 1-3
4A 1 (9) St Paul Como Park (8) Simley 2 6-3
4A Q (9) St Paul Como Park (1) Mahtomedi 2 2-11
4A Q (7) Henry Sibley (2) St Paul Academy 2 1-6
4A Q (6) S St Paul (3) Minnehaha Academy 2 6-0
4A Q (5) Totino Grace (4) St Paul Johnson 1 4-3
4A S (5) Totino Grace (1) Mahtomedi 2 6-5
4A S (6) S St Paul (2) St Paul Academy 2 1-7
4A F (5) Totino Grace (2) St Paul Academy 2 1-7
5A 1 (10) Becker/Big Lake (7) North Branch 2 2-4
5A 1 (9) Moose Lake (8) Legacy Christian 2 3-6
5A Q (8) Legacy Christian (1) Princeton 2 1-8
5A Q (7) North Branch (2) Chisago Lakes 2 1-4
5A Q (6) Mora (3) Monticello 2 0-6
5A Q (5) Pine City (4) Sauk Rapids 2 5-0
5A S (5) Pine City (1) Princeton 2 4-9
5A S (3) Monticello (2) Chisago Lakes 1 4-1
5A F (3) Monticello (1) Princeton 2 1-3
6A 1 (11) Prairie Centre (6) St Cloud Tech 2 0-16
6A 1 (10) Breckenridge (7) Alexandria 2 2-12
6A 1 (9) Wadena (8) River Lakes 2 0-10
6A Q (8) River Lakes (1) St Cloud Apollo 2 2-7
6A Q (7) Alexandria (2) St Cloud Cathedral 2 2-5
6A Q (6) St Cloud Tech (3) Sartell 2 4-7
6A Q (5) Fergus Falls (4) Little Falls 2 3-4
6A S (4) Little Falls (1) St Cloud Apollo 2 4-1
6A S (3) Sartell (2) St Cloud Cathedral 2 2-7
6A F (4) Little Falls (2) St Cloud Cathedral 2 2-10
7A 1 (10) Ely (7) Proctor 2 1-6
7A 1 (9) Eveleth (8) International Falls 2 5-2
7A Q (9) Eveleth (1) Hermantown 2 2-12
7A Q (7) Proctor (2) Hibbing 2 0-10
7A Q (6) Virginia (3) Duluth Denfeld 2 1-4
7A Q (5) North Shore (4) Greenway 2 0-6
7A S (4) Greenway (1) Hermantown 2 0-9
7A S (3) Duluth Denfeld (2) Hibbing 2 1-5
7A F (2) Hibbing (1) Hermantown 2 0-8
8A 1 (11) Kittson Central (6) Park Rapids 2 3-0
8A 1 (10) Bagley (7) Northern Lakes 2 0-4
8A 1 (9) Lake of the Woods (8) Red Lake Falls 1 1-4
8A Q (8) Red Lake Falls (1) Thief River Falls 2 0-5
8A Q (7) Northern Lakes (2) East Grand Forks 2 1-8
8A Q (11) Kittson Central (3) Warroad 2 1-2
8A Q (5) Crookston (4) Detroit Lakes 1 4-5
8A S (4) Detroit Lakes (1) Thief River Falls 2 0-4
8A S (3) Warroad (2) East Grand Forks 2 2-3
8A F (2) East Grand Forks (1) Thief River Falls 2 1-3