Minnesota Boys High School Hockey
2011 Section Tournaments
           
Section RD TEAM TEAM PS SCORE
1AA 1 (9) Winona (8) Dodge County 2 5-2
1AA Q (9) Winona (1) Lakeville South 2 1-8
1AA Q (7) Owatonna (2) Lakeville North 2 1-7
1AA Q (6) Rochester Century (3) Rochester Mayo 2 4-2
1AA Q (5) Farmington (4) Rochester J.M. 1 6-1
1AA S (5) Farmington (1) Lakeville South 2 0-7
1AA S (6) Rochester Century (2) Lakeville North 2 0-7
1AA F (2) Lakeville North (1) Lakeville South 2 2-1
2AA Q (8) Bloom. Kennedy (1) Edina 2 1-8
2AA Q (7) Shakopee (2) Burnsville 2 1-8
2AA Q (6) Chanhassen (3) Bloom. Jefferson 2 0-8
2AA Q (5) Prior Lake (4) Holy Angels 2 5-3
2AA S (5) Prior Lake (1) Edina 2 0-5
2AA S (3) Bloom. Jefferson (2) Burnsville 2 2-5
2AA F (2) Burnsville (1) Edina 2 2-3
3AA 1 (10) Henry Sibley (7) Eastview 2 3-6
3AA 1 (9) Rosemount (8) Park (C.G.) 2 2-6
3AA Q (8) Park (C.G.) (1) Eagan 2 0-5
3AA Q (7) Eastview (2) Apple Valley 2 1-4
3AA Q (6) East Ridge (3) Cretin-Derham Hall 2 1-4
3AA Q (5) Woodbury (4) Hastings 2 2-3
3AA S (4) Hastings (1) Eagan 2 2-5
3AA S (3) Cretin-Derham Hall (2) Apple Valley 2 2-6
3AA F (2) Apple Valley (1) Eagan 2 0-1
4AA Q (8) St Paul Como Park (1) Hill-Murray 2 0-17
4AA Q (7) Mounds View (2) White Bear Lake 2 1-4
4AA Q (6) Tartan (3) Stillwater 2 1-5
4AA Q (5) Roseville (4) N St Paul 1 3-2
4AA S (5) Roseville (1) Hill-Murray 2 1-5
4AA S (3) Stillwater (2) White Bear Lake 2 2-3
4AA F (2) White Bear Lake (1) Hill-Murray 2 5-4
5AA 1 (9) Irondale (8) North Metro 2 2-3
5AA Q (8) North Metro (1) Maple Grove 2 0-10
5AA Q (7) Coon Rapids (2) Blaine 2 1-4
5AA Q (6) Anoka (3) Osseo 2 0-6
5AA Q (5) Champlin Park (4) Centennial 2 3-6
5AA S (4) Centennial (1) Maple Grove 2 3-5
5AA S (3) Osseo (2) Blaine 2 2-4
5AA F (2) Blaine (1) Maple Grove 2 4-3
6AA Q (8) Minneapolis (1) Eden Prairie 2 1-8
6AA Q (7) Robb. Coooper (2) Wayzata 2 0-13
6AA Q (6) Robb. Armstrong (3) Benilde-St Margarets 2 0-7
6AA Q (5) Hopkins (4) Minnetonka 2 1-5
6AA S (4) Minnetonka (1) Eden Prairie 2 0-4
6AA S (3) Benilde-St Margarets (2) Wayzata 2 3-6
6AA F (2) Wayzata (1) Eden Prairie 2 3-4
7AA Q (8) Cambridge (1) Duluth East 2 0-11
7AA Q (7) St Francis (2) Grand Rapids 2 2-7
7AA Q (6) Andover (3) Cloquet 2 1-2
7AA Q (5) Forest Lake (4) Elk River 2 0-2
7AA S (4) Elk River (1) Duluth East 2 1-5
7AA S (3) Cloquet (2) Grand Rapids 2 1-5
7AA F (2) Grand Rapids (1) Duluth East 2 1-2
8AA 1 (9) Becker/Big Lake (8) River Lakes 2 3-4
8AA Q (8) River Lakes (1) Bemidji 2 2-8
8AA Q (7) Buffalo (2) Moorhead 2 1-5
8AA Q (6) Monticello (3) Roseau 2 0-9
8AA Q (5) St Cloud Tech (4) Brainerd 2 0-7
8AA S (4) Brainerd (1) Bemidji 2 1-3
8AA S (3) Roseau (2) Moorhead 2 2-3
8AA F (2) Moorhead (1) Bemidji 1 2-0
1A 1 (12) Mankato East (5) Red Wing 2 1-13
1A 1 (11) Austin (6) Northfield 2 0-9
1A 1 (10) Waseca (7) Faribault 2 1-5
1A 1 (9) LeSueur (8) La Crescent 2 3-0
1A Q (9) LeSueur (1) Rochester Lourdes 2 0-9
1A Q (7) Faribault (2) Albert Lea 2 4-6
1A Q (6) Northfield (3) New Prague 2 0-4
1A Q (5) Red Wing (4) Mankato West 2 6-3
1A S (5) Red Wing (1) Rochester Lourdes 2 2-4
1A S (3) New Prague (2) Albert Lea 1 4-1
1A F (3) New Prague (1) Rochester Lourdes 2 0-2
2A 1 (11) St Louis Park (6) Holy Family Catholic 2 1-4
2A 1 (10) Waconia (7) Mound-Westonka 2 2-3
2A 1 (9) Richfield (8) Chaska 2 2-6
2A Q (8) Chaska (1) Blake 2 4-5
2A Q (7) Mound-Westonka (2) Breck 2 2-6
2A Q (6) Holy Family Catholic (3) Delano 2 1-3
2A Q (5) Providence Academy (4) Orono 2 3-9
2A S (4) Orono (1) Blake 2 3-2
2A S (3) Delano (2) Breck 2 4-5
2A F (4) Orono (2) Breck 2 3-4
3A 1 (10) Worthington (7) Sleepy Eye 2 1-4
3A 1 (9) Windom (8) Fairmont 1 6-9
3A Q (8) Fairmont (1) New Ulm 2 0-11
3A Q (7) Sleepy Eye (2) Hutchinson 2 0-7
3A Q (6) Redwood Valley (3) Litchfield 2 0-8
3A Q (5) Luverne (4) Marshall 2 1-5
3A S (4) Marshall (1) New Ulm 2 1-3
3A S (3) Litchfield (2) Hutchinson 2 4-2
3A F (3) Litchfield (1) New Ulm 2 0-1
4A 1 (12) St Paul Highland Park (5) Chisago Lakes 2 2-13
4A 1 (11) Minnehaha Academy (6) St Paul Johnson 2 1-7
4A 1 (10) St Paul Saints (7) Spring Lake Park 2 0-9
4A 1 (9) Simley (8) St Paul Academy 2 4-0
4A Q (9) Simley (1) St Thomas Academy 2 0-9
4A Q (7) Spring Lake Park (2) Totino-Grace 2 2-5
4A Q (6) St Paul Johnson (3) S St Paul 2 2-3
4A Q (5) Chisago Lakes (4) Mahtomedi 2 1-2
4A S (4) Mahtomedi (1) St Thomas Academy 2 0-4
4A S (3) S St Paul (2) Totino-Grace 2 2-4
4A F (2) Totino-Grace (1) St Thomas Academy 2 3-5
5A 1 (12) Pine City (5) St Michael-Albertville 2 3-6
5A 1 (11) North Branch (6) Princeton 2 2-7
5A 1 (10) Legacy Christian Academy (7) Moose Lake 2 1-5
5A 1 (9) Sauk Rapids (8) Mora 1 4-3
5A Q (9) Sauk Rapids (1) Hermantown 2 2-5
5A Q (7) Moose Lake (2) Rogers 2 1-10
5A Q (6) Princeton (3) Proctor 2 5-6
5A Q (5) St Michael-Albertville (4) St Cloud Cathedral 2 1-16
5A S (4) St Cloud Cathedral (1) Hermantown 2 1-7
5A S (3) Proctor (2) Rogers 2 2-3
5A F (2) Rogers (1) Hermantown 2 0-5
6A 1 (11) Wadena (6) Detroit Lakes 2 3-7
6A 1 (10) Prairie Centre (7) Northern Lakes 2 0-2
6A 1 (9) St Cloud Apollo (8) Morris/Benson 1 4-3
6A Q (9) St Cloud Apollo (1) Little Falls 2 3-1
6A Q (7) Northern Lakes (2) Sartell 2 0-6
6A Q (6) Detroit Lakes (3) Willmar 2 1-4
6A Q (5) Alexandria (4) Fergus Falls 2 4-3
6A S (3) Willmar (2) Sartell 2 3-2
6A S (9) St Cloud Apollo (5) Alexandria 2 0-4
6A F (5) Alexandria (3) Willmar 2 2-1
7A 1 (10) Two Harbors  (7) Silver Bay 2 2-6
7A 1 (9) Ely (8) Greenway 2 0-4
7A Q (8) Greenway (1) Virginia 2 2-7
7A Q (7) Silver Bay (2) Hibbing 2 0-9
7A Q (6) Eveleth (3) Duluth Central 2 1-9
7A Q (5) International Falls (4) Duluth Marshall 2 2-3
7A S (4) Duluth Marshall (1) Virginia 1 1-2
7A S (3) Duluth Central (2) Hibbing 2 1-5
7A F (2) Hibbing (1) Virginia 1 5-0
8A 1 (9) Bagley (8) Kittson Central 2 2-5
8A Q (8) Kittson Central (1) Warroad 2 0-15
8A Q (7) Park Rapids (2) Thief River Falls 2 1-10
8A Q (6) Red Lake Falls (3) Lake of the Woods 2 3-4
8A Q (5) East Grand Forks (4) Crookston 1 3-1
8A S (5) East Grand Forks (1) Warroad 2 2-3
8A S (3) Lake of the Woods (2) Thief River Falls 2 1-3
8A F (2) Thief River Falls (1) Warroad 2 4-1

[Minnesota High School Hockey]