Minnesota Boys High School Hockey
2009 Section Tournaments
           
Section RD TEAM TEAM PS SCORE
1AA 1 (10) Lesueur (7) Farmington 2 2-6
1AA 1 (9) Dodge County (8) Rochester J.M. 2 5-2
1AA Q (9) Dodge County (1) Rochester Mayo 2 0-7
1AA Q (7) Farmington (2) Lakeville North 2 1-6
1AA Q (6) Owatonna (3) Lakeville South 2 2-5
1AA Q (5) Winona (4) Rochester Century 2 2-3
1AA S (4) Rochester Century (1) Rochester Mayo 2 7-3
1AA S (3) Lakeville South (2) Lakeville North 1 2-5
1AA F (4) Rochester Century (2) Lakeville North 2 5-3
2AA Q (8) Shakopee (1) Bloom. Jefferson 2 0-12
2AA Q (7) Prior Lake (2) Edina 2 1-10
2AA Q (6) Bloom Kennedy (3) Holy Angels 2 2-12
2AA Q (5) Chaska (4) Burnsville 2 6-9
2AA S (4) Burnsville (1) Bloom. Jefferson 2 0-6
2AA S (3) Holy Angels (2) Edina 2 1-4
2AA F (2) Edina (1) Bloom. Jefferson 1 5-0
3AA 1 (9) Henry Sibley (8) Rosemount 2 1-4
3AA Q (8) Rosemount (1) Woodbury 2 3-4
3AA Q (7) Park (C.G.) (2) Cretin-Derham Hall 2 3-7
3AA Q (6) Hastings (3) Eagan 2 3-4
3AA Q (5) Eastview (4) Apple Valley 2 2-5
3AA S (4) Apple Valley (1) Woodbury 2 2-0
3AA S (3) Eagan (2) Cretin-Derham Hall 2 0-6
3AA F (4) Apple Valley (2) Cretin-Derham Hall 2 1-2
4AA 1 (10) St Paul Como Park (7) N St Paul 2 2-4
4AA 1 (9) St Paul Saints (8) St Paul Johnson 2 2-3
4AA Q (8) St Paul Johnson (1) Tartan 2 4-3
4AA Q (7) N St Paul (2) Hill-Murray 2 1-3
4AA Q (6) Mounds View (3) White Bear Lake 2 2-5
4AA Q (5) Stillwater (4) Roseville 2 4-3
4AA S (8) St Paul Johnson (5) Stillwater 2 0-5
4AA S (3) White Bear Lake (2) Hill-Murray 2 4-5
4AA F (5) Stillwater (2) Hill-Murray 2 4-5
5AA Q (8) Irondale (1) Blaine 2 2-9
5AA Q (7) Coon Rapids (2) Maple Grove 2 0-7
5AA Q (6) North Metro (3) Centennial 2 0-7
5AA Q (5) Champlin Park (4) Osseo 2 3-6
5AA S (4) Osseo (1) Blaine 2 1-2
5AA S (3) Centennial (2) Maple Grove 1 6-4
5AA F (3) Centennial (1) Blaine 2 1-7
6AA 1 (9) Mpls West (8) Mpls East 2 2-6
6AA Q (8) Mpls East (1) Eden Prairie 2 3-11
6AA Q (7) Cooper (2) Minnetonka 2 0-10
6AA Q (6)Armstrong (3) Wayzata 2 0-4
6AA Q (5)Hopkins (4) Benilde-St Margarets 2 1-4
6AA S (4) Benilde-St Margarets (1) Eden Prairie 2 1-3
6AA S (3) Wayzata (2) Minnetonka 2 1-4
6AA F (2) Minnetonka (1) Eden Prairie 2 2-4
7AA 1 (10) Cambridge (7) Anoka 2 4-5
7AA 1 (9) Princeton (8) St Francis 2 9-3
7AA Q (9) Princeton (1) Duluth East 2 0-10
7AA Q (7) Anoka (2) Elk River 2 0-6
7AA Q (6) Cloquet (3) Grand Rapids 2 2-1
7AA Q (5) Forest Lake (4) Andover 2 3-2
7AA S (5) Forest Lake (1) Duluth East 2 2-3
7AA S (6) Cloquet (2) Elk River 2 1-6
7AA F (2) Elk River (1) Duluth East 2 1-4
8AA 1 (9) Becker/Big Lake (8) River Lakes 2 1-4
8AA Q (8) River Lakes (1) Moorhead 2 0-8
8AA Q (7) Monticello (2) Roseau 2 0-10
8AA Q (6) Northern Lakes (3) St Cloud Tech 2 0-3
8AA Q (5) Brainerd (4) Buffalo 1 2-6
8AA S (4) Buffalo (1) Moorhead 2 0-4
8AA S (3) St Cloud Tech (2) Roseau 2 2-3
8AA F (2) Roseau (1) Moorhead 2 2-1
1A 1 (11) Austin (6) Faribault 2 0-14
1A 1 (10) Mankato East (7) Lacrescent 2 4-5
1A 1 (9) Waseca (8) Northfield 2 4-5
1A Q (8) Northfield (1) Red Wing 2 0-9
1A Q (7) Lacrescent (2) New Prague 2 3-8
1A Q (6) Faribault (3) Rochester Lourdes 2 2-3
1A Q (5) Mankato West (4) Albert Lea 2 0-3
1A S (4) Albert Lea (1) Red Wing 2 3-5
1A S (3) Rochester Lourdes (2) New Prague 1 4-0
1A F (3) Rochester Lourdes (1) Red Wing 1 3-2
2A 1 (13) Meadow Creek Christian (4) Rogers 2 1-8
2A 1 (12) Waconia (5) Richfield 2 2-5
2A 1 (11) Providence Academy (6) St Michael-Albertville 2 3-2
2A 1 (10) Holy Family Catholic (7) Blake 2 3-4
2A 1 (9) St Louis Park (8) Delano 2 3-5
2A Q (8) Delano (1) Breck 2 1-6
2A Q (7) Blake (2) Orono 2 2-3
2A Q (11) Providence Academy (3) Mound-Westonka 2 3-4
2A Q (5) Richfield (4) Rogers 1 5-9
2A S (4) Rogers (1) Breck 2 3-7
2A S (3) Mound-Westonka (2) Orono 2 6-3
2A F (3) Mound-Westonka (1) Breck 2 2-7
3A 1 (11) Sleepy Eye (6) Marshall 2 1-8
3A 1 (10) Fairmont (7) Windom 2 0-11
3A 1 (9) Worthington (8) Luverne 2 3-2
3A Q (9) Worthington (1) New Ulm 2 0-8
3A Q (7) Windom (2) Hutchinson 2 1-3
3A Q (6) Marshall (3) Willmar 2 2-6
3A Q (5) Litchfield (4) Redwood Valley 1 5-4
3A S (5) Litchfield (1) New Ulm 2 3-5
3A S (3) Willmar (2) Hutchinson 2 1-5
3A F (2) Hutchinson (1) New Ulm 2 3-1
4A 1 (9) Chisago Lakes (8) Simley 2 4-2
4A Q (9) Chisago Lakes (1) St Thomas Academy 2 1-10
4A Q (7) Minnehaha Academy (2) S St Paul 2 1-2
4A Q (6) St Paul Academy (3) Mahtomedi 2 0-4
4A Q (5) Spring Lake Park (4) Totino-Grace 2 1-4
4A S (4) Totino-Grace (1) St Thomas Academy 2 3-7
4A S (3) Mahtomedi (2) S St Paul 2 4-1
4A F (3) Mahtomedi (1) St Thomas Academy 2 4-1
5A 1 (9) North Branch (8) Pine City 2 2-4
5A Q (8) Pine City (1) St Cloud Cathedral 2 0-9
5A Q (7) Mora (2) Hermantown 2 2-6
5A Q (6) Proctor (3) Duluth Denfeld 2 1-7
5A Q (5) Moose Lake (4) Sauk Rapids 2 1-4
5A S (4) Sauk Rapids (1) St Cloud Cathedral 2 4-8
5A S (3) Duluth Denfeld (2) Hermantown 2 2-4
5A F (2) Hermantown (1) St Cloud Cathedral 1 1-5
6A 1 (9) Detroit Lakes (8) Prairie Centre 1 3-8
6A Q (8) Prairie Centre (1) Little Falls 2 0-11
6A Q (7) Wadena (2) Alexandria 2 2-9
6A Q (6) Morris/Benson (3) Sartell 2 2-6
6A Q (5) St Cloud Apollo (4) Fergus Falls 2 1-8
6A S (4) Fergus Falls (1) Little Falls 2 2-5
6A S (3) Sartell (2) Alexandria 2 1-5
6A F (2) Alexandria (1) Little Falls 2 2-3
7A 1 (10) Ely (7) Two Harbors 2 5-9
7A 1 (9) Silver Bay (8) Eveleth 2 5-4
7A Q (9) Silver Bay (1) Virginia 2 0-5
7A Q (7) Two Harbors (2) Hibbing 2 0-6
7A Q (6) Greenway (3) International Falls 2 0-7
7A Q (5) Duluth Central (4) Duluth Marshall 2 1-9
7A S (4) Duluth Marshall (1) Virginia 2 3-4
7A S (3) International Falls (2) Hibbing 1 2-4
7A F (2) Hibbing (1) Virginia 2 1-3
8A 1 (11) Bagley (6) Lake of the Woods 2 0-6
8A 1 (10) Walker (7) Park Rapids 2 2-8
8A 1 (9) Kittson Central (8) Red Lake Falls 2 5-4
8A Q (9) Kittson Central (1) Warroad 2 0-11
8A Q (7) Park Rapids (2) Thief River Falls 2 2-5
8A Q (6) Lake of the Woods (3) Bemidji 2 2-3
8A Q (5) East Grand Forks (4) Crookston 2 3-4
8A S (4) Crookston (1) Warroad 2 1-9
8A S (3) Bemidji (2) Thief River Falls 2 1-6
8A F (2) Thief River Falls (1) Warroad 2 2-3

[Minnesota High School Hockey]