Minnesota Boys High School Hockey
2007 Section Tournaments
           
Section RD TEAM TEAM PS SCORE
1AA 1 (10) Worthington (7) Owatonna 2 0-11
1AA 1 (9) Winona (8) Dodge County 2 3-6
1AA Q (5) Lakeville South (4) Rochester Mayo 2 4-6
1AA Q (6) Farmington (3) Lakeville North 2 3-6
1AA Q (7) Owatonna (2) Rochester J.M. 2 1-6
1AA Q (8) Dodge County (1) Rochester Century 2 2-6
1AA S (3) Lakeville North (2) Rochester J.M. 1 3-1
1AA S (4) Rochester Mayo (1) Rochester Century 2 1-4
1AA F (3) Lakeville North (1) Rochester Century 2 2-5
2AA Q (5) Park (C.G.) (4) St Paul Johnson 1 6-10
2AA Q (6) Hastings (3) Tartan 1 1-2
2AA Q (7) St Paul Como Park (2) Woodbury 2 1-10
2AA Q (8) Henry Sibley (1) Cretin-Derham Hall 2 2-13
2AA S (3) Tartan (2) Woodbury 2 3-4
2AA S (4) St Paul Johnson (1) Cretin-Derham Hall 2 3-10
2AA F (2) Woodbury (1) Cretin-Derham Hall 2 4-3
3AA Q (5) Stillwater (4) White Bear Lake 2 2-3
3AA Q (6) Mounds View (3) Centennial 2 3-6
3AA Q (7) Irondale (2) Hill-Murray 2 0-9
3AA Q (8) N St Paul (1) Roseville 2 0-8
3AA S (3) Centennial (2) Hill-Murray 2 1-4
3AA S (4) White Bear Lake (1) Roseville 2 4-0
3AA F (4) White Bear Lake (2) Hill-Murray 1 1-3
4AA 1 (9) Rogers (8) Champlin Park 1 2-1
4AA 1 (10) North Metro (7) Osseo 2 2-8
4AA 1 (11) Cooper (6) Coon Rapids 2 0-5
4AA Q (5) Wayzata (4) Armstrong 1 7-0
4AA Q (6) Coon Rapids (3) Anoka 2 3-4
4AA Q (7) Osseo (2) Maple Grove 2 5-6
4AA Q (9) Rogers (1) Blaine 2 1-4
4AA S (3) Anoka (2) Maple Grove 2 3-2
4AA S (5) Wayzata (1) Blaine 2 3-4
4AA F (3) Anoka (1) Blaine 2 2-3
5AA 1 (9) Mpls East (8) Mpls West 2 1-4
5AA Q (5) Eastview (4) Rosemount 2 3-5
5AA Q (6) Apple Valley (3) Eagan 2 1-2
5AA Q (7) Bloom Kennedy (2) Burnsville 2 2-8
5AA Q (9) Mpls West (1) Holy Angels 2 2-10
5AA S (3) Eagan (2) Burnsville 2 2-3
5AA S (4) Rosemount (1) Holy Angels 2 5-7
5AA F (2) Burnsville (1) Holy Angels 2 6-4
6AA Q (5) Chaska (4) Minnetonka 2 6-3
6AA Q (6) Bloom Jefferson (3) Benilde-St Margarets 2 1-3
6AA Q (7) Hopkins (2) Eden Prairie 2 2-4
6AA Q (8) Prior Lake (1) Edina 2 1-9
6AA S (3) Benilde-St Margarets (2) Eden Prairie 1 4-7
6AA S (5) Chaska (1) Edina 2 1-4
6AA F (2) Eden Prairie (1) Edina 2 0-4
7AA 1 (10) Northern Lakes (7) Cambridge 2 1-11
7AA 1 (9) St Francis (8) Andover 2 4-5
7AA Q (5) Brainerd (4) Elk River 2 0-1
7AA Q (6) Forest Lake (3) Grand Rapids 2 1-5
7AA Q (7) Cambridge (2) Duluth East 2 0-6
7AA Q (8) Andover (1) Cloquet 2 1-4
7AA S (3) Grand Rapids (2) Duluth East 2 5-4
7AA S (4) Elk River (1) Cloquet 2 1-3
7AA F (3) Grand Rapids (1) Cloquet 2 3-1
8AA 1 (9) Becker-Big Lake (8) River Lakes 2 3-5
8AA Q (5) St Cloud Tech (4) Buffalo 2 1-4
8AA Q (6) St Cloud Apollo (3) Bemidji 2 6-9
8AA Q (7) Monticello (2) Roseau 2 1-10
8AA Q (8) River Lakes (1) Moorhead 2 0-8
8AA S (3) Bemidji (2) Roseau 2 0-6
8AA S (4) Buffalo (1) Moorhead 2 3-11
8AA F (2) Roseau (1) Moorhead 2 1-0
1A 1 (12) Sleepy Eye (5) Austin 2 1-7
1A 1 (11) Fairmont (6) Luverne 2 1-9
1A 1 (10) Redwood Valley (7) Windom 2 1-3
1A 1 (9) Waseca (8) Mankato East 1 10-8
1A Q (5) Austin (4) Marshall 2 2-3
1A Q (6) Luverne (3) New Ulm 2 2-8
1A Q (7) Windom (2) Mankato West 2 0-6
1A Q (9) Waseca (1) Albert Lea 2 0-6
1A S (3) New Ulm (2) Mankato West 2 5-2
1A S (4) Marshall (1) Albert Lea 2 1-7
1A F (3) New Ulm (1) Albert Lea 2 1-7
2A 1 (11) North Branch (6) Proctor 2 2-7
2A 1 (10) Moose Lake (7) Duluth Central 2 3-5
2A 1 (9) Mora (8) Princeton 2 1-5
2A Q (5) Pine City (4) Sauk Rapids 2 1-7
2A Q (6) Proctor (3) St Cloud  Cathedral 2 0-6
2A Q (7) Duluth Central (2) Duluth Denfeld 2 0-9
2A Q (8) Princeton (1) Duluth Marshall 2 0-12
2A S (3) St Cloud  Cathedral (2) Duluth Denfeld 1 3-0
2A S (4) Sauk Rapids (1) Duluth Marshall 2 1-7
2A F (3) St Cloud  Cathedral (1) Duluth Marshall 2 2-5
3A 1 (10) St Paul Academy (7) Simley 2 1-3
3A 1 (9) Lacrescent (8) Minnehaha Academy 1 7-6
3A Q (5) Northfield (4) Richfield 2 3-4
3A Q (6) S St Paul (3) Red Wing 2 1-3
3A Q (7) Simley (2) Rochester Lourdes 2 2-8
3A Q (9) Lacrescent (1) St Thomas Academy 2 0-7
3A S (3) Red Wing (2) Rochester Lourdes 2 3-2
3A S (4) Richfield (1) St Thomas Academy 2 0-4
3A F (3) Red Wing (1) St Thomas Academy 2 2-7
4A Q (5) Wadena (4) Sartell 1 3-4
4A Q (6) Alexandria (3) Morris/Benson 2 6-4
4A Q (7) Willmar (2) Fergus Falls 2 1-4
4A Q (8) Prairie Centre (1) Little Falls 2 0-7
4A S (6) Alexandria (2) Fergus Falls 2 0-1
4A S (4) Sartell (1) Little Falls 2 2-8
4A F (2) Fergus Falls (1) Little Falls 2 1-10
5A Q (5) Chisago Lakes (4) Totino-Grace 2 2-4
5A Q (6) St Louis Park (3) Blake 2 1-6
5A Q (7) Spring Lake Park (2) Breck 2 5-4
5A Q (8) St Bernards (1) Mahtomedi 2 1-6
5A S (7) Spring Lake Park (3) Blake 2 6-8
5A S (4) Totino-Grace (1) Mahtomedi 1 5-3
5A F (4) Totino-Grace (3) Blake 1 1-2
6A 1 (12) Lesueur (5) Holy Family Catholic 2 1-5
6A 1 (11) Hutchinson (6) Delano 2 3-4
6A 1 (10) Litchfield (7) Shakopee 2 2-4
6A 1 (9) Providence Academy (8) St Michael-Albertville 1 3-1
6A Q (5) Holy Family Catholic (4) Mound-Westonka 2 0-5
6A Q (6) Delano (3) Faribault 2 4-7
6A Q (7) Shakopee (2) New Prague 2 3-6
6A Q (9) Providence Academy (1) Orono 2 0-9
6A S (3) Faribault (2) New Prague 2 2-3
6A S (4) Mound-Westonka (1) Orono 2 3-5
6A F (2) New Prague (1) Orono 2 1-4
7A 1 (9) Ely (8) Two Harbors 2 1-8
7A Q (5) Greenway (4) International Falls 2 0-6
7A Q (6) Eveleth (3) Virginia 2 2-6
7A Q (7) Silver Bay (2) Hibbing 2 0-10
7A Q (8) Two Harbors (1) Hermantown 2 1-10
7A S (3) Virginia (2) Hibbing 2 1-5
7A S (4) International Falls (1) Hermantown 2 2-5
7A F (2) Hibbing (1) Hermantown 2 2-5
8A 1 (9) Red Lake Falls (8) Kittson Central 2 2-5
8A 1 (10) Bagley (7) Lake of the Woods 2 2-7
8A Q (5) Crookston (4) Park Rapids 1 3-4
8A Q (6) Detroit Lakes (3) Thief River Falls 2 5-6
8A Q (7) Lake of the Woods (2) East Grand Forks 2 2-7
8A Q (8) Kittson Central (1) Warroad 2 0-5
8A S (3) Thief River Falls (2) East Grand Forks 1 6-0
8A S (4) Park Rapids (1) Warroad 2 0-4
8A F (3) Thief River Falls (1) Warroad 2 1-2