Minnesota Boys High School Hockey
2002 Section Tournaments
           
Section RD TEAM TEAM PS SCORE
1AA 1 Dodge County (9) Winona (8) 2 3-4
1AA Q Winona (8) Rochester Mayo (1) 2 0-12
1AA Q Faribault (7) Austin (2) 2 0-7
1AA Q Rocheter J.M. (6) Lakeville (3) 2 0-2
1AA Q Owatonna (5) Rochester Century (4) 2 2-4
1AA S Rochester Century (4) Rochester Mayo (1) 2 2-1
1AA S Lakeville (3) Austin (2) 1 5-1
1AA F Rochester Century (4) Lakeville (3) 2 1-2
2AA 1 St Paul Arlington (10) Woodbury (7) 2 0-9
2AA 1 St Paul Harding (9) St Paul Como Park (8) 2 0-8
2AA Q St Paul Como Park (8) Roseville (1) 2 1-11
2AA Q Woodbury (7) Cretin-Derham Hall (2) 2 2-5
2AA Q South St Paul (5) Park (C.G.) (4) 2 4-6
2AA Q St Paul Johnson (6) Hastings (3) 2 0-7
2AA S Park (C.G.) (4) Roseville (1) 2 4-6
2AA S Hastings (3) Cretin-Derham Hall (2) 2 3-6
2AA F Cretin-Derham Hall (2) Roseville (1) 2 3-4
3AA 1 Tri-City (9) Irondale (8) 2 2-9
3AA Q Irondale (8) White Bear Lake (1) 2 0-6
3AA Q Tartan (7) Hill-Murray (2) 2 1-8
3AA Q Mounds View (6) Centennial (3) 2 0-3
3AA Q Stillwater (5) North St Paul (4) 2 1-6
3AA S North St Paul (4) White Bear Lake (1) 2 1-4
3AA S Centennial (3) Hill-Murray (2) 2 0-3
3AA F Hill-Murray (2) White Bear Lake (1) 2 4-1
4AA 1 Cooper (10) Park Center (7) 2 0-9
4AA 1 Champlin Park (9) Blaine (8) 2 3-1
4AA Q Champlin Park (9) Elk River (1) 2 1-7
4AA Q Park Center (7) Osseo (2) 2 3-4
4AA Q Anoka (6) Maple Grove (3) 2 2-5
4AA Q Coon Rapids (5) Armstrong (4) 1 0-2
4AA S Armstrong (4) Elk River (1) 2 1-2
4AA S Maple Grove (3) Osseo (2) 2 5-6
4AA F Osseo (2) Elk River (1) 2 3-4
5AA 1 Mpls South (10) Burnsville (7) 2 1-7
5AA 1 Mpls Edison (9) Mpls Washburn (8) 2 4-3
5AA Q Mpls Edison (9) Apple Valley (1) 2 1-10
5AA Q Burnsville (7) Holy Angels (2) 2 0-7
5AA Q Rosemount (6) Eastview (3) 2 1-3
5AA Q Bloom Kennedy (5) Eagan (4) 2 4-5
5AA S Eagan (4) Apple Valley (1) 2 0-7
5AA S Eastview (3) Holy Angels (2) 2 1-2
5AA F Holy Angels (2) Apple Valley (1) 2 3-1
6AA 1 Delano (10) Chaska (7) 2 0-7
6AA 1 Mpls Southwest (9) Hopkins (8) 2 1-7
6AA Q Hopkins (8) Bloom Jefferson (1) 2 0-4
6AA Q Chaska (7) Eden Prairie (2) 2 3-5
6AA Q Wayzata (6) Buffalo (3) 2 1-3
6AA Q Minnetonka (5) Edina (4) 2 2-1
6AA S Minnetonka (5) Bloom Jefferson (1) 2 2-3
6AA S Buffalo (3) Eden Prairie (2) 1 2-1
6AA F Buffalo (3) Bloom Jefferson (1) 2 1-3
7AA Q Cambridge (8) Duluth East (1) 2 0-7
7AA Q St. Francis (7) Cloquet (2) 2 0-15
7AA Q Brainerd (6) Forest Lake (3) 2 1-2
7AA Q Grand Rapids (5) Greenway (4) 2 1-7
7AA S Greenway (4) Duluth East (1) 1 1-3
7AA S Forest Lake (3) Cloquet (2) 2 1-3
7AA F Cloquet (2) Duluth East (1) 2 1-0
8AA Q River Lakes (8) Moorhead (1) 2 0-12
8AA Q Monticello (7) St Cloud Apollo (2) 2 0-7
8AA Q Bemidji (6) Alexandria (3) 2 2-8
8AA Q Roseau (5) St Cloud Tech (4) 2 4-3
8AA S Roseau (5) Moorhead (1) 2 1-4
8AA S Alexandria (3) St Cloud Apollo (2) 2 5-2
8AA F Alexandria (3) Moorhead (1) 2 0-5
1A 1 Mankato West (E7) Albert Lea (E2) 2 2-4
1A 1 Worthington (W7) Marshall (W2) 2 1-2
1A 1 Lesueur (E6) Northfield (E3) 2 2-7
1A 1 Fairmont (W6) Windom (W3) 2 0-6
1A 1 Waseca (E5) Mankato East (E4) 1 4-5
1A 1 Sleepy Eye (W5) Luverne (W4) 2 0-7
1A Q Mankato East (E4) Rochester Lourdes (E1) 2 1-11
1A Q Luverne (W4) New Ulm (W1) 2 0-2
1A Q Windom (W3) Marshall (W2) 2 4-5
1A Q Northfield (E3) Albert Lea (E2) 1 3-4
1A S Marshall (W2) Rochester Lourdes (E1) 2 0-8
1A S Albert Lea (E2) New Ulm (W1) 2 2-4
1A F New Ulm (W1) Rochester Lourdes (E1) 2 1-2
2A 1 Moose Lake (9) Sartell (8) 2 1-3
2A Q Sartell (8) Princeton (1) 2 1-3
2A Q Pine City (7) Duluth Denfeld (2) 2 3-1
2A Q Proctor (6) Mora (3) 2 2-1
2A Q St Cloud Cathedral (5) Sauk Rapids (4) 2 0-4
2A S Sauk Rapids (4) Princeton (1) 1 0-3
2A S Pine City (7) Proctor (6) 2 4-1
2A F Pine City (7) Princeton (1) 2 2-3
3A 1 Lacrescent (11) Farmington (6) 2 1-10
3A 1 St Thomas Academy (10) Minnehaha Academy (7) 2 1-3
3A 1 St Bernard's (9) Henry Sibley (8) 2 2-5
3A Q Henry Sibley (8) Mahtomedi (1) 2 0-1
3A Q Minnehaha Academy (7) Red Wing (2) 2 0-5
3A Q Farmington (6) Simley (3) 2 4-2
3A Q St Paul Academy (5) Chisago Lakes (4) 2 5-1
3A S St Paul Academy (5) Mahtomedi (1) 2 3-7
3A S Farmington (6) Red Wing (2) 2 1-8
3A F Red Wing (2) Mahtomedi (1) 1 2-1
4A 1 Pequot Lakes (9) Long Prairie (8) 2 2-5
4A Q Long Prairie (8) Fergus Falls (1) 2 1-12
4A Q Benson/Morris (7) Little Falls (2) 2 2-6
4A Q Crosby-Ironton (6) Sauk Centre (3) 2 4-3
4A Q Willmar (5) Wadena (4) 2 1-6
4A S Wadena (4) Fergus Falls (1) 2 1-6
4A S Crosby-Ironton (6) Little Falls (2) 2 1-5
4A F Little Falls (2) Fergus Falls (1) 2 2-3
5A Q Richfield (7) Blake (2) 2 2-4
5A Q St Louis Park (6) Breck (3) 2 2-7
5A Q Spring Lake Park (5) Benilde-St Margarets (4) 2 2-1
5A S Spring Lake Park (5) Totino Grace (1) 2 0-3
5A S Breck (3) Blake (2) 2 2-1
5A F Breck (3) Totino Grace (1) 2 1-3
6A 1 Becker-Big Lake (9) St Michael-Albertville (8) 2 2-5
6A Q St Michael-Albertville (8) Orono (1) 2 1-4
6A Q Litchfield (7) Shakopee (2) 2 1-4
6A Q Mound-Westonka (6) Hutchinson (3) 2 3-2
6A Q New Prague (5) Prior Lake (4) 2 1-2
6A S Prior Lake (4) Orono (1) 2 1-2
6A S Mound-Westonka (6) Shakopee (2) 2 3-6
6A F Shakopee (2) Orono (1) 1 2-4
7A 1 Chisholm (N6) Eveleth (N3) 2 2-9
7A 1 Two Harbors (S6) Hermantown (S3) 2 1-9
7A 1 Mesabi East (N5) Virginia (N4) 2 4-3
7A 1 Ely (S5) Duluth Central (S4) 1 3-2
7A Q Ely (S5) International Falls (N1) 2 2-3
7A Q Mesabi East (N5) Duluth Marshall (S1) 2 4-7
7A Q Hermantown (S3) Hibbing (N2) 2 4-3
7A Q Eveleth (N3) Silver Bay (S2) 2 5-3
7A S Eveleth (N3) International Falls (N1) 2 2-4
7A S Hermantown (S3) Duluth Marshall (S1) 2 4-3
7A F Hermantown (S3) International Falls (N1) 2 3-4
8A 1 Bagley (10) Red Lake Falls (7) 2 1-6
8A 1 Park Rapids (9) Kittson Central (8) 2 3-4
8A Q Kittson Central (8) East Grand Forks (1) 2 4-9
8A Q Red Lake Falls (7) Thief River Falls (2) 2 1-5
8A Q Detroit Lakes (6) Warroad (3) 2 2-7
8A Q Crookston (5) Lake of the Woods (4) 2 4-1
8A S Crookston (5) East Grand Forks (1) 2 0-7
8A S Warroad (3) Thief River Falls (2) 1 3-1
8A F Warroad (3) East Grand Forks (1) 1 2-4