Minnesota Boys High School Hockey
1999 Section Tournaments
           
Section RD TEAM TEAM PS SCORE
1AA Q Faribault (8) Rochester Mayo (1) 2 2-5
1AA Q Rochester Century (7) Albert Lea (2) 2 2-4
1AA Q Rochester John Marshall (6) Winona (3) 2 4-3
1AA Q Owatonna (5) Austin (4) 2 2-5
1AA S Austin (4) Rochester Mayo (1) 2 1-4
1AA S Rochester John Marshall (6) Albert Lea (2) 1 2-1
1AA F Rochester John Marshall (6) Rochester Mayo (1) 2 4-5
2AA 1 St. Paul Central (9) St. Paul Como Park (8) 2 2-7
2AA Q St. Paul Como Park (8) Hastings (1) 2 0-10
2AA Q St. Paul Harding (7) Cretin-Derham Hall (2) 2 1-4
2AA Q South St Paul (6) Henry Sibley (3) 2 2-1
2AA Q Park of Cottage Grove (5) St. Paul Johnson (4) 1 1-5
2AA S St. Paul Johnson (4) Hastings (1) 2 1-4
2AA S South St Paul (6) Cretin-Derham Hall (2) 2 1-3
2AA F Cretin-Derham Hall (2) Hastings (1) 2 0-4
3AA 1 Woodbury (9) Tartan (8) 1 3-2
3AA Q Woodbury (9) Hill-Murray (1) 2 0-6
3AA Q Mounds View (7) Roseville (2) 2 4-7
3AA Q Stillwater (6) White Bear Lake (3) 2 4-2
3AA Q Irondale (5) Centennial (4) 2 2-1
3AA S Irondale (5) Hill-Murray (1) 2 2-9
3AA S Stillwater (6) Roseville (2) 2 0-4
3AA F Roseville (2) Hill-Murray (1) 2 2-3
4AA 1 Mpls Edison/Henry/North (10) Coon Rapids (7) 2 0-10
4AA 1 Cooper (9) Champlin Park (8) 2 0-3
4AA Q Champlin Park (8) Blaine (1) 2 1-5
4AA Q Coon Rapids (7) Maple Grove (2) 2 0-3
4AA Q Osseo (6) Anoka (3) 2 3-1
4AA Q Armstrong (5) Park Center (4) 2 2-1
4AA S Armstrong (5) Blaine (1) 2 1-7
4AA S Osseo (6) Maple Grove (2) 2 1-5
4AA F Maple Grove (2) Blaine (1) 2 1-4
5AA 1 Rosemount (9) Bloomington Kennedy (8) 2 0-1
5AA Q Bloomington Kennedy (8) Eagan (1) 2 0-6
5AA Q Apple Valley (7) Bloomington Jefferson (2) 2 0-5
5AA Q Lakeville (6) Burnsville (3) 2 5-2
5AA Q Eastview (5) Holy Angels Academy (4) 2 1-6
5AA S Holy Angels Academy (4) Eagan (1) 1 6-3
5AA S Lakeville (6) Bloomington Jefferson (2) 2 3-4
5AA F Holy Angels Academy (4) Bloomington Jefferson (2) 1 4-2
6AA 1 Delano (9) Chaska (8) 2 1-8
6AA Q Chaska (8) Wayzata (1) 2 4-3
6AA Q Mpls South (7) Eden Prairie (2) 2 1-7
6AA Q Mpls Southwest (6) Edina (3) 2 2-5
6AA Q Hopkins (5) Minnetonka (4) 2 1-2
6AA S Chaska (8) Minnetonka (4) 2 0-4
6AA S Edina (3) Eden Prairie (2) 2 1-4
6AA F Minnetonka (4) Eden Prairie (2) 2 1-3
7AA Q St. Francis (8) Elk River (1) 2 1-12
7AA Q Grand Rapids (7) Hibbing (2) 2 1-2
7AA Q Forest Lake (6) Greenway (3) 2 2-1
7AA Q Cloquet (5) Duluth East (4) 2 3-5
7AA S Duluth East (4) Elk River (1) 2 2-4
7AA S Forest Lake (6) Hibbing (2) 2 2-3
7AA F Hibbing (2) Elk River (1) 2 1-2
8AA 1 River Lakes (9) Brainerd (8) 2  
8AA Q Brainerd (8) Roseau (1) 2 2-6
8AA Q St. Cloud Tech (7) Moorhead (2) 2 2-1
8AA Q Willmar (6) St. Cloud Apollo (3) 2 2-5
8AA Q Bemidji (5) Alexandria (4) 2 2-3
8AA S Alexandria (4) Roseau (1) 2 1-5
8AA S St. Cloud Tech (7) St. Cloud Apollo (3) 2 1-6
8AA F St. Cloud Apollo (3) Roseau (1) 2 1-2
1A 1 Dodge County (13) LeSueur (4) 2 0-7
1A 1 Waseca (12) New Ulm (5) 2 2-4
1A 1 New Prague (11) Fairmont (6) 2 0-2
1A 1 LaCrescent (10) Worthington (7) 2 2-3
1A 1 Marshall (9) Mankato East (8) 2 1-4
1A Q Mankato East (8) Red Wing (1) 2 0-11
1A Q Worthington (7) Rochester Lourdes (2) 2 2-7
1A Q Fairmont (6) Mankato West (3) 2 2-3
1A Q New Ulm (5) LeSueur (4) 2 3-4
1A S LeSueur (4) Red Wing (1) 2 1-5
1A S Mankato West (3) Rochester Lourdes (2) 2 1-2
1A F Rochester Lourdes (2) Red Wing (1) 2 2-3
2A 1 North Branch (E6) Pine City (E3) 2 0-9
2A 1 Monticello (W6) St. Michael-Albertville (W3) 2 0-6
2A 1 Moose Lake (E5) Proctor (E4) 2 1-8
2A 1 Princeton (W5) St. Cloud Cathedral (W4) 2 6-1
2A Q Proctor (E4) Hermantown (E1) 2 3-4
2A Q Princeton (W5) Cambridge (W1) 2 1-3
2A Q Pine City (E3) Chisago Lakes (E2) 2 3-0
2A Q St. Michael-Albertville (W3) Mora (W2) 2 1-3
2A S Mora (W2) Hermantown (E1) 2 1-7
2A S Pine City (E3) Cambridge (W1) 2 5-2
2A F Pine City (E3) Hermantown (E1) 2 1-4
3A Q Northfield (8) Mahtomedi (1) 2 1-8
3A Q St. Bernard's (7) St. Thomas Academy (2) 2 0-4
3A Q Simley (6) Farmington (3) 2 1-4
3A Q St. Paul Academy (5) North St. Paul (4) 2 4-7
3A S North St. Paul (4) Mahtomedi (1) 2 2-4
3A S Farmington (3) St. Thomas Academy (2) 2 2-3
3A F St. Thomas Academy (2) Mahtomedi (1) 2 3-2
4A 1 Sauk Centre (12) Wadena (5) 2 0-10
4A 1 Sartell (11) Crosby-Ironton (6) 2 2-9
4A 1 Morris Area (10) Luverne (7) 2 1-5
4A 1 Long Prairie (9) Benson (8) 2 4-5
4A Q Benson (8) Fergus Falls (1) 2 1-12
4A Q Luverne (7) Sauk Rapids (2) 2 5-6
4A Q Crosby-Ironton (6) Little Falls (3) 2 1-6
4A Q Wadena (5) Detroit Lakes (4) 2 0-5
4A S Detroit Lakes (4) Fergus Falls (1) 2 0-4
4A S Little Falls (3) Sauk Rapids (2) 1 6-2
4A F Little Falls (3) Fergus Falls (1) 2 1-7
5A 1 Brooklyn Center (10) Minnehaha Academy (7) 2 2-6
5A 1 Mpls Washburn (9) Fridley (8) 1 5-3
5A Q Mpls Washburn (9) Benilde-St. Margaret's (1) 2 0-9
5A Q Minnehaha Academy (7) St. Louis Park (2) 2 0-3
5A Q Richfield (6) Totino Grace (3) 2 1-7
5A Q Columbia Heights (5) Spring Lake Park (4) 2 2-5
5A S Spring Lake Park (4) Benilde-St. Margaret's (1) 2 1-6
5A S Totino Grace (3) St. Louis Park (2) 1 6-3
5A F Totino Grace (3) Benilde-St. Margaret's (1) 2 2-5
6A 1 Annandale (10) Hutchinson (7) 2 1-7
6A 1 Shakopee (9) Litchfield (8) 2 3-4
6A Q Litchfield (8) Blake (1) 2 2-3
6A Q Hutchinson (7) Breck (2) 2 2-4
6A Q Orono (6) Buffalo (3) 2 5-3
6A Q Mound-Westonka (5) Prior Lake (4) 1 4-5
6A S Prior Lake (4) Blake (1) 2 0-5
6A S Orono (6) Breck (2) 2 0-5
6A F Breck (2) Blake (1) 1 3-4
7A 1 Chisholm (N6) International Falls (N3) 2 0-7
7A 1 Ely (N5) Virginia (N4) 2 2-4
7A 1 Two Harbors (S5) Duluth Central (S4) 2 2-7
7A Q Duluth Central (S4) Eveleth (N1) 2 6-5
7A Q Virginia (N4) Silver Bay (S1) 2 0-3
7A Q Duluth Denfeld (S3) Mesabi East (N2) 2 6-8
7A Q International Falls (N3) Duluth Marshall (S2) 2 3-1
7A S Duluth Central (S4) International Falls (N3) 2 2-4
7A S Mesabi East (N2) Silver Bay (S1) 2 1-4
7A F International Falls (N3) Silver Bay (S1) 2 1-5
8A 1 Indus (10) Park Rapids (7) 2 1-5
8A 1 Bagley (9) Kittson Central (8) 2 2-6
8A Q Kittson Central (8) Warroad (1) 2 1-7
8A Q Park Rapids (7) East Grand Forks (2) 2 1-7
8A Q Red Lake Falls (6) Crookston (3) 2 1-3
8A Q Lake of the Woods (5) Thief River Falls (4) 2 1-3
8A S Thief River Falls (4) Warroad (1) 2 2-1
8A S Crookston (3) East Grand Forks (2) 2 1-4
8A F Thief River Falls (4) East Grand Forks (2) 2 1-2